PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1019}

Lot nad kukułczym gniazdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest
8,5 406 838
ocen
8,5 10 1 406838
8,7 48
ocen krytyków
Lot nad kukułczym gniazdem
powrót do forum filmu Lot nad kukułczym gniazdem

czemu Wodz udusił McMurphy'ego? chcial mu ulzyc bo wiedzial ze juz nigdy nie bedzie soba?

ocenił(a) film na 9

t a k

użytkownik usunięty
hauser

dzieki, nie bylem pewnien :))

nie, wódz był chory, nieobliczalny i silniejszy

użytkownik usunięty
abico

Odnosnie choroby psychicznej Wodza. Czy naprawde był on chory czy tylko załamany?

ocenił(a) film na 10

Wg mnie Wódź nie chciał zostawić McMurphy'ego w szpitalu. Jego celem było dotrzymanie obietnicy i zabranie go ze sobą, ale można to różnie interpretować.

K0za

Dokładnie. K0za zinterpretował to najlepiej. Wszystko w filmie jest powiedziane. McMurphy obiecał wodzowi, że uciekną razem. Ale, że został poddany "kuracji" i nie był w stanie zabrać wodza ze sobą, to wódz dokonał wszystkich formalności. W najlepszy z możliwych sposobów.

ocenił(a) film na 9
qrak16

Ja mam podobną interpretację ;P Przed chwilą skończyłam oglądać film. Zauważyłam, że McMurphy miał bliznę po prawej stronie czoła.. Nie było wyjaśnione ile czasu minęło od tego zajścia. Musieli mu coś zrobić.. Kiedyś oglądałam film Z piekła rodem i tam właśnie było coś takiego pokazane tylko nie jestem pewna.. W każdym razie usuwali jakąś część płatu w mózgu albo uszkadzali i człowiek zachowywał się jak roślina, jak McMurphy pod koniec filmu.. Nigdy by już nie był normalny, dlatego Wódz go udusił, ponieważ chciał go uwolnić od tego miejsca.. Sam chciał z nim uciec ponieważ on nie byłby wstanie doprowadzić go do wyjścia.. Więc nie jest tak że Wódz go zabił bo McMurphy obiecał mu że uciekną razem i słowa nie dotrzymał.. Sam podjął się tego, czego główny bohater nigdy już by nie był w stanie..

Vendetta_

Praktyka taka nazywana jest terapią elektrowstrząsową. Polega ona na przepuszczeniu przez mózg pacjenta prądu elektrycznego,

ocenił(a) film na 9
Mayfair84

Wiem ale chodzi mi o coś innego bo miał bliznę, której wcześniej nie miał.. Nie wiem jak to się nazywa jak znajdę to napiszę :)

ocenił(a) film na 9
Vendetta_

Lobotomia.

W książce opisane jest to tak :
"... w końcu przestało się miotać. W końcu uspokoiło się (...) Podniosłem poduszkę i w blasku księżyca zobaczyłem, że twarz jest tak samo pusta, martwa i bez wyrazu, jak była, nie zmieniło jej nawet uduszenie. (...) sięgnąłem do szafki nocnej McMurphy'ego , wziąłem jego czapkę i przymierzyłem.Była za mała. Nagle zrobiło mi się wstyd , że chciałem ją nosić."
Według mnie chodziło dokładnie o to o co było już w tym temacie wspomniane : Wódz nie chcał aby McMurohy żył w takim stanie.

ocenił(a) film na 10

Wódz udusił go ponieważ on (tak jak i wszyscy Indianie) wierzył w to, że dusza zamordowanego człowieka zawsze wędruje z zabójcą. Czyli to tłumaczy dlatego tuż przed zabiciem McMurphy'ego powiedział "Ruszamy".

ocenił(a) film na 9
VaSeSsO

Zabieg, który wykonano na McMurphy'im nazywa się lobotomia (teraz już zakazany). Krótko mówiąc zrobili z niego niemyślące warzywo, a wódz wiedział o tym, ponieważ z jego ojcem zrobili to samo.

ocenił(a) film na 8
hurtly

nie, VaSeSsO jak dla mnie to zdecydowana nadinterpretacja.. Wódz chciał uchronić dumę i honor McMurphiego... Zoastawienie go w takim stanie wskazywałoby na to, że oddziałowa wygrała. Cytuję z książki " Obserwowałem ich i usiłowałem odgadnąć jak w tej sytuacji postąpiłby McMurphy. Mogłem być pewien jednego: nie pozwoliłby żeby coś takiego z kartą z jego nazwiskiem siedziało przez 20 czy 30 lat w świetlicy, służąc Wielkiej Oddziałowej za przykład tego, jak kończą ci, którzy próbują walczyć z panującym porządkiem. Na pewno by nie pozwolił."

ocenił(a) film na 6
magdalejna_t

Ten cytat dokładnie wszystko wyjaśnia. Oddziałowa straciła tym samym "obiekt", którym mogłaby straszyć występnych pacjentów. Fakt, iż tym obiektem był jej prawdopodobnie najbardziej niesubordynowany podopieczny w całej karierze, tylko dodawałby smaczku całej sprawie.

ocenił(a) film na 9
Grandi87

to co mu robili to była lobotomia czyli wyciecie płatów mózgu

ocenił(a) film na 10
magdalejna_t

mam podobne zdanie.McMurphy wolałby umrzeć niż być rośliną i Wódz o tym wiedział.Dlatego go udusił i jakby uratował od tej nieświadomej męki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones